Što je pametni kućni Hub (i trebamo li jedan)?
Automatski hub-ovi pametnih kuća su rješenje za ujedinjenje svih vaših spojenih kućnih dodataka i kontroliranje svih putem jedne aplikacije.
Internet of Things (IoT) je inicijativa koja spaja sve pametne kućne uređaje kao što su zvono na vratima, rasvjeta, brave, sigurnosne kamere, termoastati i čini ih jednostavnima za instalaciju i korištenje u domovima, no svejedno trebate mehanizam za kontroliranje istih. U nekim slučajevima pametni telefon čini trik, ali ako imate više različitih uređaja i servisa, trebati ćete kućni hub kako biste mogli kontrolirati sve uređaje i kako bi oni mogli međusobno reagirati. Problem je što ne postoji jedan hub dostupan koji će kontrolirati sve različite uređaje.
Što su različiti kućni automatizacijski protokoli?
Svaka rasprava o automatizaciji doma i hubovima trebala bi početi sa protokolima, odnosno metodom komunikacije koja se koristi za kontroliranje vaših uređaja. Postoji više žičanih i bežičnih protokola koji se danas koriste kako bi spojili pametne kućne uređaje jedan sa drugim te onda sa hub-om. Jedan od najstarijih protokola je X10, koji se pojavio 1970-ih godina. On koristi postojeće instalacije od struje u vašem domu i šalje signale svakom uređaju i najčešće se koristi za kontroliranje rasvjetnih sustava i detektora pokreta.
UPB odnosno Universal Powerline Bus je protokol koji se bazira na X10 i također koristi električne instalacije kako bi odašiljao signal između uređaja ali nudi brži prijenos i generalno je pouzdaniji. X10 i UPB uređaji nisu kompatibilni i zahtjevaju upravljač, odnosno hub koji će podržavati oba protokola i spojiti ih da rade zajedno.
Uređaji koji se baziraju na Insteon protokolu koriste kućne elektronske instalacije i bežičnu radio frekvenciju za komuniciranje. Insteon je poznat po svojim jednostavnim načinima sparivanja, brzini prijenosa i proširenom bežičnom dometu. Postoji više od 200 Insteon kućnih automatskih uređaja koji su dostupni te uključuju kamere, prigušivače, ključanice, rasvjetne prekidače i termostate.
Sa rasponom od preko 2 400 pametnih kućanskih uređaja koje može spojiti Z-Wave je jedan od protokola koji se nalazi u širokoj namjeni u automatizaciji doma i zaštiti te ima najbolji domet. Z-Wave je potpuno bežičan i funkcionira na niskoj radio frekvenciji što znači da neće ometati bežični Wi-Fi signal, prijenosne telefone i mikrovalne pećnice. Z-Wave stvara mesh mrežu koja dopušta signalu da se prenosi sa jednog uređaja na drugi i svaka mreža može podržati do 232 uređaja. To uključuje pametne utičnice, senzore za prozore i vrata, ključanice, garažna vrata, termostate i mnoge druge.
Kao i Z-Wave Zigbee je bežični protokol koji stvara mesh mrežu gdje uređaji prenose signal sa jednoga na drugi ali ne proširuju mrežni domet kao što to rade uređaji na Z-Wave protokolu. Radi na višoj frekvenciji, te može ometati uređaje na frekvencijama od 2.4 GHz Wi-Fi i ostale kućanske uređaje, no brži je od Z-Wave protokola i može podržati tisuće uređaja na jednoj mreži.
Trenutno postoji dostupno preko 2 500 Zigbee uređaja dostupnih, uključujući rasvjetu, senzore pokreta, utičnice, vrtne prskalice i druge.
Mnogi pametni uređaji sadrže Wi-Fi radio koji im omogućuje spajanje na kućnu mrežu. Kontrolira ih se putem mobilne aplikacije i obično su u interakciji sa drugim Wi-Fi uređajima, bilo da se radi o platformi kao što je Apple Home Kit ili IFTTT koja je servis baziran na internetu koji povezuje uređaje koji odgovaraju jedan drugome te im dopušta da rade međusobno.
Wi-Fi pametni uređaji se obično jednostavno instaliraju ali traže više energije od onih koji se pokreću putem Z-Wave ili Zigbee uređaja te vrlo brzo troše bateriju. Instaliranjem previše Wi-Fi uređaja može ometati performanse mreže.
Mnogo sigurnosnih kamera i interkom na vratima koriste Wi-Fi i bilo koji hub vrijede jer sadrže Wi-Fi radio te ih možete spojiti na kućnu mrežu i kontrolirati vaše pametne uređaje sa bilo kojeg mjesta.
Bluetooth bežična tehnologija popularna je u uređajima koji se kontroliraju lokalno putem mobilne aplikacije, kao što su vrata ili rasvjetni sustavi. Energetski je učinkovitije od Wi-Fi povezivanja ali ima limitirani domet što znači da ne možete kontrolirati uređaje iz daljine bez korištenja hub-a. Bluetooth uređaji se jednostavno instaliraju, i kao Wi-Fi tehnologija se može pronaći u skoro svim mobilnim uređajima.
Što je automatizirani hub pametnog doma?
Hub služi kao živčani centar vašeg automatiziranog kućnog sustava i povezuje sve uređaje zajedno. Neovisno o tome imate li jedan ili koliko uređaja koje želite kontrolirati. Insteon pravi svoje hubove, Insteon Hub kontrolira sve Insteon uređaje i podržava integraciju sa First Alert, Logitech, Nest, Sonos uređajima te podržava Amazon Alexu i Microsoft Cortana glasovno upravljanje.
Želite li Apple HomeKit podršku trebati ćete Insteon Hub ali bez spomenute integracije i podrške za Android i Windows uređaje no možete koristiti Siri glasovne naredbe.
Leave a comment
You must be logged in to post a comment.